Kahoot - aplikacja do tworzenia quizów. Darmowy poradnik.

W dobie urządzeń mobilnych coraz częściej decydujemy się na zastępowanie tradycyjnych wersji dokumentów wersjami elektronicznymi. Czy sprawdzanie wiedzy może także odbywać się w nowoczesnej, szybkiej i wygodnej formie? Jasne, że tak:) Można do tego wykorzystać na przykład aplikację o nazwie Kahoot!. Jest to bezpłatne narzędzie służące do tworzenia i przeprowadzania interaktywnych quizów z wykorzystaniem urządzeń mobilnych lub komputerów, którymi dysponuje niemalże każdy uczeń.  Aby móc wziąć udział w przygotowanym przez nauczyciela quizie wystarczy posiadanie dowolnego urządzenia posiadającego przeglądarkę internetową i dostęp do internetu. 

W szybki i łatwy sposób możemy tworzyć własne testy, quizy i ankiety. Wymagana jest jedynie rejestracja w serwisie kahoot.com. Jest ona jednak darmowa i bardzo intuicyjna.  Do wyboru mamy trzy typy testów (quiz, ankietę, dyskusję), dzięki którym można sprawdzić wiedzę uczniów na określony temat..

Aby dołączyć do quizu wystarczy, że  uczeń wejdzie na stronę kahoot.it, a następnie wpisze podany przez nauczyciela kod dostępu. Za każdym uruchomieniem quizu kod do niego jest inny. Warto o tym pamiętać. Po dołączeniu wszystkich graczy do quizu można przystąpić do rozgrywki. Na ekranie nauczyciela wyświetlane są pytania i możliwe odpowiedzi oraz czas przeznaczony na jej udzielenie. Na urządzeniach graczy wyświetlają się symbole odpowiadające odpowiedziom na pytania. Zadaniem graczy jest w ustalonym czasie zaznaczyć prawidłową odpowiedź naciskając odpowiedni symbol. Po każdym pytaniu wyświetla się lista graczy wraz z punktacją. Im szybciej wskaże się poprawną odpowiedź, tym więcej punktów się otrzymuje.

. Zalety aplikacji:

 • program jest bezpłatny i łatwy w obsłudze;
 • wykorzystywanie urządzeń mobilnych podnosi atrakcyjność zajęć;
 • uczniowie nie muszą kont. Wystarczy wejść na odpowiednią stronę i wpisać udostępniony przez nauczyciela kod;
 • do pytań można dołączać obrazy i filmy.
 • liczba graczy jest nieograniczona.
 • gracze w przypadku udzielenia przez nich błędnej odpowiedzi od razu otrzymują informację zwrotną z prawidłowym rozwiązaniem.
 • nauczyciele mogą wymieniać się stworzonymi przez siebie quizami.
 • dzięki wykorzystaniu aplikacji gamifikujemy zajęcia.

Wady aplikacji:

 • wymagane jest stałe połączenie z internetem;
 • potrzebę odpowiedniej liczby urządzeń;
 • ograniczenie liczby znaków w pytaniu 

Uważam, że to narzędzie to niezbędnym w pracy nowoczesnego nauczyciela. Pod spodem znajdziesz poradnik obsługi programu. Podzieliłem go na dwie części. W pierwszej wyjaśniam, jak założyć konto w aplikacji, a w drugiej, jak tworzyć quizy. Miłej nauki! Jeśli wpis jest dla Ciebie przydatny, proszę o udostępnienia! Dzięki!

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *