Lekcja online - obwód rombu i równoległoboku.

24.03.2020

Dzisiaj z klasą 5 kontynuowaliśmy temat rombu i równoległoboku. Po zapoznaniu się z budową obu figur przyszedł czas na obliczanie obwodów. Lekcję klasycznie rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu. 

Uznałem, że warto będzie zacząć od przypomnienia sobie, w jaki sposób oblicza się obwód prostokąta i kwadratu. Przecież to także równoległoboki. Oglądanie filmu przez uczniów zazwyczaj przebiega bezproblemowo. Moje lekcje online trwają 40 minut. Ten film trwa niecałe 10 minut. Po obejrzeniu filmu klasycznie zadawałem uczniom pytania:

  • co to jest obwód?
  • w jakich codziennych sytuacjach należy liczyć obwód?
  • które boki w równoległobokach są takie same?

Moje epsilony (tak nazywam swoich uczniów) odpowiadały z zaangażowaniem. Czasami mam wrażenie, że „w sieci” są bardziej skupione niż na żywo. 
„Żeby obliczyć obwód, należy dodać do siebie wszystkie boki!”
„Obwód liczby na przykład wtedy, gdy chcemy zbudować ogrodzenie.”
„Boki na przeciw są takie same”.                                                                                   Te odpowiedzi pojawiały się najczęściej. Po skończonej rozmowie, która zajęła ok 5 minut, przeszliśmy na wirtualną tablicę. 
Tam pokazałem im, jak liczyć obwód równoległoboku o długościach boków 4 i 10 oraz rombu o długości boku równej 5.
Taki przykład rozwiązany przeze mnie daje im większe poczucie pewności siebie. Ta czynność także zajęła mi 5 minut. Zostało 20. 

Tym razem wykorzystałem www.matzoo.pl Wysłałem uczniom link do gry, w której po prostu oblicza się obwody rombów. Oto linki:

  • Obwód równoległoboku:                  https://www.matzoo.pl/klasa5/obwod-rownolegloboku_33_156
  • Obwód rombu:                                                    https://www.matzoo.pl/klasa5/obwod-rombu_33_157

Na granie dałem uczniom 5 minut. Klasycznie miałem czas na uzupełnienie dziennika. Poprosiłem także, aby po upływie 5 minut każdy uczeń wysłał mi screena z wynikiem. To świetna okazja, aby nagrodzić ich dobrą oceną za zaangażowanie. Uważam, że trud i praca są godne nagradzania. To motywuje ich do samodzielnej pracy.

Po skończonej grze poprosiłem, aby zmierzyli wymiary równoległoboków bądź rombów, które znajdą w domu. Szukam dodatkowych aktywności, aby uczniowie jak najmniej czasu spędzali przed ekranem. Klasycznie poprosiłem o zdjęcia obiektów i obliczeń, które wykonywali na kartkach. Oto jedno ze zdjęć, które otrzymałem. Bardzo mnie rozczuliło:)

 

Wiesz dlaczego? Uczennica, która niechętnie pracowała na lekcjach, stała się bardzo zaangażowana. Zdecydowanie lepiej odnajduje się „w nowej rzeczywistości”, niż w realu. To świetna okazja dla mnie, aby spróbować zbudować między nami relację, która w edukacji jest najważniejsza. Serce mi mięknie, gdy widzę, jak fajnie pracuje. 

Na koniec lekcji zrobiliśmy podsumowanie. Zazwyczaj pytam o to, czego się nauczyli. To pięknie porządkuje zdobytą wiedzę. Jeśli mnie czytasz – dziękuję. To wiele dla mnie znaczy.
Twój 3.14

Udostępnij

1 thought on “Lekcja online - obwód rombu i równoległoboku.”

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *