Lekcja online - Twierdzenie Pitagorasa - wprowadzenie

Czy matematyki można uczyć odnosząc się do piłki nożnej? Oczywiście, że tak! 2 lata temu miałem przyjemność współtworzyć innowacyjny projekt „Lekcje z Legią”, którego ideą jest doświadczanie różnych zagadnień edukacyjnych osadzonych w piłkarskim świecie. Jak się pewnie domyślasz – stworzyłem kilka rzeczy dotyczących połączenia matematyki i piłki nożnej. Myśląc o tych dwóch dziedzinach od razu pojawia mi się w głowie Twierdzenie Pitagorasa. Całkiem niedawno miałem przyjemność wprowadzać ten temat w klasie 7. Zobacz jak:)

Tradycyjnie zacząłem od filmu! 

 

Film trwa 15 minut. To dość sporo jak na film dla 7 klasy. W takich sytuacjach proponuję pracę z filmem „w częściach”. Co to oznacza? 

Pierwsze 6 minut filmu to przedstawienie piłkomatematycznego (sam wymyśliłem to słowo!) problemu oraz metody, która może pomóc w jego rozwiązaniu. Jak się domyślasz – tą metodą jest Twierdzenie Pitagorasa. Następnie warto porozmawiać z uczniami o tym, gdzie w życiu codziennym można jeszcze stosować to Twierdzenie. Lekcja jest wprowadzająca, więc nie ma sensu zasypywać uczniów rozwiązywaniem zadań. Niech się wkręcą w temat. Wystarczy, że poczują, że przekątną każdego kwadratu i prostokąta da się obliczyć Twierdzeniem Pitagorasa. Przykłady posypią się lawinowo. 
Kolejną częścią jest dowód Twierdzenia Pitagorasa (od 6:00 do 10:30). Jeśli mam być szczery, to nie puszczam do lekcjach. Oglądają go wyłącznie chętni.

Zamiast tego omawiam z nimi raz jeszcze dowód, który był przedstawiony w filmie. Wykorzystuję do tego geogebrę.

Tutaj link: https://www.geogebra.org/m/r3zafvhd Wystarczy poruszyć suwakiem (ta linia po lewej stronie) do góry, aby zauważyć, że dwa mniejsze kwadraty, których pola to a do kwadratu i b do kwadratu, tworzą duży kwadrat, którego pole to c do kwadratu. Po zabawie z geogebrą wracam do filmu. Włączam ostatnią część (od 10:30 do 13:20). Uczeń dowiaduje się z niej, jak obliczyć przekątną boiska Legii, które ma kształt prostokąta o wymiarach 105 metrów na 68 metrów. Teraz przyszedł czas na pracę samodzielną uczniów. Ich zadaniem jest znalezienie w internecie stadionu, który ma inne wymiary niż boisko Legii Warszawa. To świetne ćwiczenie na wyszukiwanie informacji. Warto też zapytać, dlaczego stadiony mają różne wymiary. Ja sam nie wiedziałem, póki nie zgłębiłem tematu. Tutaj wyjaśnienie: Wymiary boiska do piłki nożnej wynoszą – od 45 do 90 m szerokości i od 90 do 120 m długości. Jednocześnie istnieje zastrzeżenie, że boisko nie może być kwadratem. W marcu 2008 roku FIFA dla meczów międzynarodowych ustanowiła standardowy wymiar boisk: 105 metrów na 68 metrów. Jeśli wystarczy czasu, możesz zachęcić uczniów do tego, aby poszukali w domu dowolnego prostokąta. zmierzyli jego wymiary, a następnie korzystając z Twierdzenia Pitagorasa – obliczyli długość przekątnej. Wynik można łatwo zweryfikować mierząc przekątną.

Udostępnij

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *